Black Adam

Black Adam

Popis

Black Adam


Datum uvedení: 20.října 2022
Režie: Jaume Collet-Serra
Scénář: Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani
Obsazení: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Viola Davis,
Pierce Brosnan, Noah Centineo, Aldis Hodge, Quintessa Swindell,
Odelya Halevi, Joseph Gatt
Délka filmu: 125 min

Můj názor

Konečně pořádný Antihrdinský film! Po naprosto skvělém Sebevražedném oddílu, který vyšel o minulých prázdninách a po špatném Venomovi 2 a příšerném Morbiusovi, jsme se konečně zase dočkali! DC opravdu antihrdiny dokáže zmáknout a tady nám to opět potvrzuje!

Film byl dost dobrá akční jízda s krásně natočenými bojovými scénami a solidním scénářem spolu s dost dobrým akčním antihrdinou. I přesto, že si mě z počátku film úplně nezískal, a to ani scénářem (zpočátku mi přišel takový bez nápadu a jako souhra mnoha ohraných klišé) a ani hrdinou (připadalo mi, že není téměř ničím úplně novým, a že by nějak vyčníval), tak postupem času jsem si k obojímu vypěstoval silné sympatie. Ani konec mě v žádném případě nezklamal, ba naopak jsem si ho ohromně užil.

Příběh z počátku krásně nastínil situaci a celý příběh. Avšak následně sklouzl, řekl bych do takového toho ohranějšího průměrného módu. Upřímně ani první epická bojová scéna mě zase tolik neohromila. Po dost slabém začátku se následně všecičko změnilo k lepšímu a já si konečně začal film užívat úplně naplno! Co mě k tomu přinutilo? Dalo by se říct, že všechno – příběh, témata, která se zde řešila i postavy, ale hlavně ta skvělá akce! V tuto chvíli začal film vytahovat esa z rukávu. Přišla chvíle na boží zvraty, nedobrovolná spojenectví spolu s božími akčními pasážemi, které jsem si zde obrovsky užíval.

Příběh tohoto filmu bych dokázal přirovnat třeba k nedávno vydaném snímkem Bullet Train. I tam se totiž příběh z počátku tvářil dost nenápadně, ale pak dokázal skvěle překvapit a vytáhnout se s dobrými zvraty. Ze začátku mi to celé připadalo, jako naprosto přímočarý film bez nápadu, později se vše částečně obrátilo a díky docela solidním zvratům se to v jistých mezích i kapku změnilo. Právě mě překvapilo, jak jsem se v té přímočarosti částečně pletl.

Víc, než scénář mě bavily postavy. Opravdu v tomto filmu nebyla jediná postava, která by mi nějakým obrovským způsobem vadila. Ano, byly tady lepší a horší postavy. Z těch lepších stojí za zmínku třeba Hawkman nebo Dr. Fate, kteří byli dle mého naprosto skvělí. Spolu s dost dobrým Dwayne Johnson to byli ty nejlepší postavy. Mega mě také bavilo takové to škádlení mezi Black Adamem a Hawkmanem, kteří to celé jenom okořeňovali.

To vše, co se o filmu naslibovalo, že ovlivní další směr DC universa, je rozhodně přehnaná lež jako věž a film nic takového rozhodně nedokazuje. Rozhodně se alespoň o něco pokouší. Dle mého totiž nešlo pouze o klasický superhrdinský nebo antihrdinský příběh, ale že se opravdu snažili hlavní postavu brát jinak, a ne ohranou cestou, jako v Marvelu. V Marvelu jde všechno pouze cestou buď dobra, anebo cestou zla, avšak tady hlavní postavu staví do přesného středu. Někdy mu fandíte kvůli jeho dobrým záměrům a někdy Vás přímo překvapí a nechává Vás v nejistotě kvůli jeho špatným činům či pohnutkám. A to mi přijde opravdu moc fajn, protože jde opravdu o něco nového a mě se to velmi líbilo.

V tomto filmu nemůžete počítat s nějakou vykresleností, všechno je zde nasáčkované a tvůrci nějaké propracovávání a představovaní třeba postav úplně přeskakují. Na jednu stranu to chápu, na tu druhou mi to kapku vadí. Jelikož jsem upřímně něco takové přesně čekal, tak to nebylo takové, že by mě to vyloženě ve filmu zklamalo, ale čekal bych, že třeba u Dr. Fata nebo alespoň Hawkmana to přeskakovat nebudou.

Krom toho všeho mě velmi bavila i témata, která byla ve filmu probíraná, upřímně takto nějak jsem si představoval, že bude vypadat Morbius. Ve filmu se řešila témata, typu, že je důležité mít vedle hrdinů i antihrdiny, kteří si nebojí zašpinit ruce. Krom toho se mi líbila i myšlenka takové toho národního hrdiny, což vlastně Black Adam je.

Ve filmu byly skvělé třeba i CGI efekty, které spolu s takovým tím pořádným pouličním bojem, tvořily opravdu skvělé akční scény. Myslím, že v tomto ohledu má DC před Marvelem celkově náskok a dokazuje to nejen v tomto jediném filmu. Ve filmu byla také spousta zpomalených záběrů, které mi v té akci velmi pěkně seděli a dělali to podle mě ještě hezčí.

Film je dost dobrým příkladem, jak se má dělat antihrdinská velkorozpočtová podívaná. Něco takového bych minimálně čekal i u filmů od Marvelu, ale doposud jsem se toho nedočkal. Proto si myslím, že bychom si takového filmu měli velmi vážit a přestat ho zbytečně hejtit. Za mě tento film hodnotím zaslouženými 7 hvězdami z deseti 7/10.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.