Black Panther: Wakanda nechť žije

Black Panther: Wakanda nechť žije

Popis

Black Panther: Wakanda nechť žije


Datum uvedení: 10.listopadu 2022
Režie: Ryan Coogler
Scénář: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
Obsazení: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Winston Duke,
Angela Bassett, Danai Gurira, Martin Freeman,
Tenoch Huerta, Lake Bell, Michaela Coel
Délka filmu: 161 min

Můj názor

Tento film byl pro mě ohromně důležitý. Vnímal jsem ho jako takový důvod, zda Marvel stále stojí za to, abych se ještě vůbec těšil na filmy a seriály, které vydává. Pokud by se nepovedlo toto, už by to byla poslední kapka. A naštěstí se tak nestalo. Black Panther totiž zatím drží Marvel na živu! Black Panther Wakanda forever je nejlepší film čtvrté fáze Marvelu!

Pojďme si na úvod zrekapitulovat dost důležitá pozitiva filmu. Scénář je za mě dost povedený, postavy jsem si také velmi oblíbil (až na výjimky), a to i přesto, že si mě v prvním díle moc nezískaly, není to typická Marvelovka, která jede stále to stejné, film má nějaké myšlenky a není stupidně jednoduchý, k tomu je ještě dost silný a dojemný, …. Je toho docela hodně, a to ještě nejsme na konci :-).

Film měl podle mě na poměry Marvelu dost silný příběh. Dost solidní práce a propracovanost příběhu šla dobře zaznamenat v docela dobrých dialozích (které jsou na poměry Marvelu opravdu nadstandartní), které často dost elegantně posouvaly celý příběh a zároveň i budovaly konečně nějaké pouto k postavám, které sice v prvním díle byly, ale připadaly mi někdy dost nevýrazné (o tom později).

Filmy s Black Pantherem mají tu výhodu, že působí tak nějak epičtěji než ostatní filmy, přeci jenom jde o nejbohatší zemi na planetě, a to už něco znamená. Obzvlášť, když ještě přihodíme další vyspělou zemi, která je dost velkým konkurentem a potenciálním spojencem či protivníkem. Proto se tady lehce řeší i politika, která mě ve filmech a seriálech opravdu baví (zdravím Hru o trůny a Rod draka :-)). Už proto měl taky film pomalejší tempo, aby všechnu situaci dostatečně nastínil skrz již zmíněné dialogy a i monology. Je tedy dost možné, že se film nemusí líbit každému.

Líbilo se mi, jak tvůrci filmu podali příběh, tak nějak netradičně, na co u Marvelu nejsme úplně zvyklí. Celkově udělali takový jiný formát příběhu, který byl tak trošku přeházený, ale fungovalo to skvěle, takže fajn. Příjemně mě překvapilo také, že tady nebylo zbytečně moc akce a opravdu to bylo tak, že jste si tu akci museli zasloužit. Ono tady na zbytečnou akci nebylo ani mnoho místa, a to tomu nedopomohla ani docela dlouhá stopáž (161 min). Což je podle mě dost dobře, protože díky tomu film rozjel i více příběhových linek. Ale ne vždy některé ty linky dojel uspokojivě (příkladem je třeba linka s agentem Rosem), ale rozhodně žádná nebyla nějaká pohroma.

Co se týče takové té dojemnosti a těchto kravin, tak i s tím jsem byl spokojen a stačilo mi to, ba naopak si myslím, že těchto emotivních scén tam bylo docela dost. Film mi jinak připadal taky takový temnější a Marvel se tady dost odvázal, tady jsem se totiž konečně dokázal ponořit do příběhu a reálně jsem se začal bát o některé postavy.

Příběh v tomto filmu byl nejspíš to nejlepší, co nám Marvel ve čtvrté fázi nabídl. Dovolil bych si říct, že i v tomto ohledu byl lepší než první díl.

Postavy jsem si ke svému překvapení dost oblíbil. Obzvlášť Shuri, která to opravdu táhla. V prvním díle jsem si ji vůbec neoblíbil, avšak tady to bylo něco opravdu jiného. Rozpolcenost této postavy spolu s beznadějí a zuřivostí a vším dalším z ní udělali možná ještě lepšího Black Panthera, než kdy byl Chadwick Bosman, jehož chyba byla až moc velká dokonalost. A ten konec, ten byl fakt skvělej. I Namor byl dost dobrou postavou. Ani bych neřekl, že to byl záporák, protože jeho postoje byly naprosto logické a dokonale jsem ho mohl pochopit. Nakia byla pořád stejná, tam se nic nezměnilo a i ta generálka Okoye byla stejná. M’Baku měl bohužel dost málo prostoru. Iron Heard se mi vůbec neprodala. Připadala mi naprosto nevýrazná a bez osobnosti, prostě další řadová postava v Marvelu.

Akce byla naprosto dokonalá. Na poměry Marvelu docela dost surová a taky tak nějak na tělo. Řekl bych, že to bylo dost podobné minulému dílu, možná i hrubější. Myslím, že nikoho nepřekvapí slabší CGI, které je nyní v Marvelu normálka. Co se týče vzhledu toho podmořského města, tak to mě úplně nijak neoslovilo, nepřidalo mi to tak vizuálně povedené, ale to je jen takový můj pocit. Třeba Aquaman to měl podle mě zmáknuté lépe.

Black Panther je dle mého asi nejlepší Marvelovka od doby Avengers: Endgame. Opravdu stojí za to navštívit kino, abyste si tuto skvělou podívanou mohli užít na velkém plátně. Krom některých vizuálních nedostatků a pár dějových vad (kterých bylo opravdu jen trošku), byl film opravdu povedený. Původně jsem chtěl dát 8/10, ale film si určitě zaslouží ten půl bod navíc, takže 8,5 bodů z deseti 8,5/10.

POZOR! SPOILERY!

Opravdu mě přikvapilo to umírání ve filmu. Samozřejmě mi bylo jasné, že původní Black Panther – Chadwick Bosman už tady nebude a že ho zabijí, ale opravdu jsem netušil, že zabijí další postavu, ale myslím, že to udělali dobře. Královna totiž nebyla příliš důležitá postava, ale její smrt dokázala přeci jen překvapit a nabudit, a proto si myslím, že obětování této postavy se vyplatilo.

Upřímně jsem čekal lepší potitulkovou scénu.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.