Doctor Strange in the multiverse of madness

Doctor Strange in the multiverse of madness

Popis

Doctor Strange in the multiverse of madness


Datum uvedení: 5.květen 2022
Režie: Sam Raimi
Scénář: Michael Waldron, Jade Halley Bartlett
Obsazení: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong,
Xochitl Gomez, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams,
Michael Stuhlbarg, Patrick Stewart
Délka filmu: 127 min

Můj názor

Tento film bych hodnotil slovem „fajn“. Jako OK, film ušel, sice to dost lidí trochu zklame, protože čekali stejně jako já něco jiného, ale vpoho. Hlavní je, že film vydělá dost peněz, protože každý Marvel fanoušek si to nenechá ujít. Toto neznělo úplně pozitivně, takže bych se zaměřil co nejvíce na ty dobré věci ve filmu.

Příběh jsem už podle trailerů očekával jiný, proto mě zaujalo, jakou cestou se vydal. Začátek filmu mi přišel až příliš uspěchaný. Tempo se později vůbec nezklidnilo, takže jsem neměl vůbec čas trošku si vydechnout u nějakého klidného dialogu (třeba jak jsem zvyklý u Jamese Gunna, proto mám jeho filmy a seriály opravdu nejraději), jako by příběh pořád někam spěchal. Zase na druhou stranu se mi začátek líbil snad nejvíce, pokud si z traileru pamatujete tu boží scénu s tou chobotnicovou nestvůrou, tak za mě je to asi nejlepší bojová scéna ve filmu.

Ve filmu byla řada postav. A řada postav také skončila nevyužita. Právě třeba ilumináty, které jste v traileru také viděli, ty jako by zahodily do koše. Ani od Profesora Xaviera nečekejte nějaké epik zasažení do příběhu, kde všechno změní k lepšímu a díky němu vše skončí růžově a my ho za to budeme milovat. To ani náhodou.

Ve filmu se mi opravdu velmi líbila Scarlet Witch alias Wanda Maximoff, asi ji tady moc rozebírat nebudu. Každopádně, ty domněnky o ní před vydáním filmu byly pravdivé. Tuto postavu využili téměř naplno (o tom ve spoiler recenzi níže).

Doctor Strange mě ve filmu také velmi bavil. Tak trošku se zde řeší vůbec jeho hrdinství a zda je opravdu nefalšovaný klaďas. V ostatních multivesmírech totiž není každý Doctor Strange jako ten náš.

Ve filmu mi velmi vadila a místy mě i dokonce štvala nová postava s opravdu špatným jménem – America Chavez (i to jméno je dost divné) - v trailerech má takovou tu džínovou bundu. Ze začátku pro mě byla úplně nesnesitelná, později se to nezlepšilo. Je však pro příběh velmi důležitá, protože dokáže cestovat přes různé reality (to není spoiler). Ale i tak ji mohli udělat méně nesnesitelnou.

Na internetu i v recenzích se mnoho lidí vyjadřuje o tom, jak byl film horrorový, mi osobně horrorový úplně nepřišel. Bez debat byl horrorovější než minulé filmy od Marvelu, jednou jsem sebou při jedné scéně trošku cukl, ale nic víc. Je však pravda, že místy byla atmosféra kapku temnější a umíralo zde více lidí než běžně ve filmech od marvelu. Ale i tak nic moc úplně nečekejte.

Efekty byli v pohodě, prostě tak, jak jste u Marvelu zvyklí. Někdy to bylo až moc přebarvené, ale zase to nebylo tak strašné, jako třeba u Ligy spravedlnosti 2017. Akční scény byly taky velmi povedené, dočkali jsme se více soubojů mezi kouzelníky než v minulých filmech. S tímto jsem spokojený.

Konec, stejně jako začátek, byl asi nejlepší pasáž filmu. Víc asi moc nemůžu prozradit (možná se rozepíšu ve spoilerové části).

Film byl opravdu „fajn“, více ze mě asi nedostanete :-). Čekal jsem opravdu větší podívanou, více šíleností (jmenuje se to přece in the multiverse of madness) a s méně předvídatelnými scénami, zase abych filmu nekřivdil, párkrát jsem překvapený byl. První díl se mi tedy líbil určitě více. Zážitek mi taky tedy zkazilo i několik diváků, kteří seděli okolo mě a komentovali film buď velmi vulgárními slovy, anebo se pořád vrtěli a dělali velmi nepříjemná pohybová gesta, které mě také velmi rušila. Ale toto do hodnocení nebudu počítat :-). Filmu tedy dávám 6,5 hvězd z deseti 6,5/10. Bylo to docela náročné rozhodování :-).

POZOR! SPOILERY!

Zde bych probral nejprve ty postavy. Mám na mysli konkrétně nevyužitost jednotlivých postav, která mě poměrně zklamala. Velmi trpěli už zmínění ilumináti, od kterých jsem čekal opravdu více. Třeba od Morda, se kterým jsme měli tu čest už v prvním díle a po potitulkové scéně jsem se na něj v tomto filmu opravdu těšil. Bohužel zde šlo o nějakou variantu z jiného vesmíru, která prostě jenom neměla ráda Doctora Strange, a tak se s ním porvala, to je vše, pak se už neobjevil. Nebo také už zmíněného Profesora Xaviera, který prostě umřel. Objevil se a hned umřel :-), takže fanoušci X-menů se můžou těšit na jeho dvě scény a dva dialogy a následnou smrt. Tak bych mohl mluvit o zbytku iluminátů, jako třeba o Mistru Fantasticovi, Captain Marvel (ne Brie Larson) nebo Captain Carter, která byla z nich asi nejlepší.

Asi už tušíte, že záporačkou tohoto filmu je Scarlet Witch. Myslím, že jako záporačka byla opravdu super. Na to, že to je bývalá superhrdinka, tak byla docela drsná, což se mi líbilo. Měl jsem však problém se do ní pořádně vcítit a pochopit její motivaci. Jako OK, chce se vrátit ke svým dětem, ale to mi úplně nestačilo. Všichni známe její těžkou minulost, ale i tak mi tam to vcítění a nějaká emoční scéna, kde by se pořádně vyřvala, chyběla. Doufám, že tam pod těmi sutinami na konci neumřela a že se vrátí. To by mě docela štvalo, když je teď ještě lepší, než byla v minulosti.

Už jsem nakousl ten konec, který byl poměrně dobrý a velmi se mi líbil Zombie Strange, který byl taky v traileru.

S filmem jsem tedy tak nějak za dobře, ale opravdu jenom za to dobře :-).

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.