Jan Žižka

Jan Žižka

Popis

Jan Žižka


Datum uvedení: 8. září 2022
Režie: Petr Jákl
Scénář: Petr Jákl, Petr Jákl st., Marek Dobeš (původní scénář),
Michal Petruš (původní scénář)
Obsazení: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger,
Sophie Lowe, Matthew Goode, Roland Møller,
William Moseley, Karel Roden, Jan Budař, Ondřej Vetchý
Délka filmu:

Můj názor

Největší překvapení roku!!! I tímto by se dal shrnout Česko – Americký filmový zázrak režiséra a scénáristy Petra Jákla s nejvyšším rozpočtem v dějinách českého filmového průmyslu – přibližně půl miliardy korun. Předem bych ještě upozornil, že pokud se mi v komentářích objeví nějaký chytrák, který mi bude tvrdit, že je film historicky nepřesný, tak na něj nebudu reagovat a rovnou komentář mažu, protože mě takové žvásty nezajímají :-).

Na úvod bych chtěl dodat, že na tento film jsem šel hned dvakrát, a nejen kvůli kvalitě filmu, ale hlavně, abych podpořil tento neskutečný projekt, který je pro českou kinematografii rozhodně nepředstavitelně obrovský. Přiznejme si, že my jako Češi ve filmovém průmyslu příliš nevynikáme. Jediné, na co můžeme být pyšní jsou komedie. Ale už i tento žánr je v aktuální době v úpadku. Projekty tohoto žánru už rozhodně nedosahují takových kvalit jako starší klasiky typu Slunce seno, Pelíšky či S tebou mě baví svět. Neměli bychom tedy být rádi za projekty typu Jan Žižka? Za něco s jistými nedocenitelnými kvalitami, co nese značku Českého vojevůdce? Za něco, na čem si jistí lidé dali záležet a bojovali za projekt, který byl pro Česko až doposud nepředstavitelný? Já si myslím, že už jenom za to by se Petr Jákl a ostatní lidé, kteří na filmu spolupracovali, měli poklepat po ramenou a říct: „Dobrá práce“.

Scénář sice nebyl zase něco extra, ale rozhodně tam šla vidět nějaká odvedená práce. Na druhou stranu jsem byl rád, že film docela dobře fungoval a rozhodně jsem se v kině nenudil. Některé negativní recenze mě v tomto ohledu před filmem příliš nezviklaly a byl jsem tedy rád, že mě má víra nezklamala :-). Za mě to byla dost dobrá akční jízda, která si rozhodně nebrala servítky a mě to fakt bavilo!!! Přitom jsem byl dokonce připraven na to, že se místy budu nudit, ale ani tak se nestalo! Ve filmu se neustále něco dělo a já se nepřestával bavit až do samotného konce.

Je pravda, že jsem od filmu čekal i tak trošičku něco jiného. Určitě bych si představoval ten přerod Jana Žižky z nájemného zabijáka na vojevůdce více výrazný. Čekal jsem, že příběh na to bude více mířit a ty impulzy budou silnější. Jelikož mám velmi rád takové ty osudové příběhy a trailer na mě v tomto duchu kapku dýchal, čekal jsem, že příběh bude více osudový. Ale na druhou stranu něco v tom smyslu osudového boje ve filmu bylo, představoval bych si to však určitě více propracované.

Celkově mi přišlo, že některé věci byly ve filmu až moc zkratkovité a bez debat to šlo určitě více propracovat. Hodně tedy ty vztahy mezi postavami, a i ty postavy samotné (př. Zikmund). Takový ten milostný románek nebyl úplně tak funkční a některé vztahy taky ne.

Na druhou stranu přerod Kateřiny z naivky, která nezná realitu tehdejší doby na člověka, který ji poznává a smiřuje se s tím, je opravdu pěkně funkční. I postava Žižky mě velmi bavila a mohu s klidem prohlásit, že Ben Foster v roli Českého vojevůdce nezklamal. A pokud se zase někde na internetu dočtu od nějakého rádoby kritika, že jde o nenápadného hlavního hrdinu, tak začnu vážně zuřit.

Věc, která mi dost ubrala na zážitku byla docela zmatená akce. Ty střihy rozhodně nebyly dělány nejlíp a podle mě to dost znehodnocovalo peníze, které byly do filmu investovány. Je to strašná škoda a mrzí mě, že si to Petr Jákl nepohlídal. Na druhou stranu, když to porovnám třeba s prvním Nolanovým Batmanem, kde byla ta kamera při akci nehorázně zmatená, tak tady to ještě podle mě šlo. Batman začíná je však o sedmnáct let starší film.

Historické nepřesnosti ve svém hodnocení filmu rozhodně nijak nepočítám. Je mi naprosto jedno, zda film má jednu historickou nepřesnost nebo dvacet. Já od filmu nic takového nevyžadoval a film ani neměl být historicky přesný. Pro rýpaly tady mám ještě jeden fakt, hned na začátku filmu bylo totiž psáno, že to bylo inspirováno historickými událostmi, ne, že to bylo natočeno přesně podle toho, jak to tehdy bylo. Pokud chcete znát historická fakta, koukněte se na dokument :-).

Film je za mě bez debat nejlepším českým filmem, který jsem kdy viděl. Za 23 miliónů dolarů to byla opravdu skvělá práce. Ještě bych v rychlosti zmínil i animaci ve filmu, konkrétně animaci jistého zvířátka, které se objevilo ke konci filmu a spapalo tam pár lidí. Za animace tohoto zvířátka si tvůrci zaslouží opravdu klobouček dolů. Myslím, že se toto zapíše do historie české kinematografie, protože nic takového v žádném českém filmu nenajdete. Pro mě to je film jedním z největších překvapení roku a rozhodně se nebojím dát 7 hvězd z deseti 7/10.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.