Jurský svět: Nadvláda

Jurský svět: Nadvláda

Popis

Jurský svět: Nadvláda


Datum uvedení: 9.června 2022
Režie: Colin Trevorrow
Scénář: Colin Trevorrow, Emily Carmichael
Obsazení: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Sam Neill, Laura Dern,
Jeff Goldblum, DeWanda Wise, Mamoudou Athie, BD Wong,
Dichen Lachman, Daniella Pineda
Délka filmu: 147 min

Můj názor

Konečně je to tady! Konec skvělé dinosauří série, která provázela naše životy již posledních 30 let. Film, který před třiceti lety vyšel, byl obrovským převratem, a to nejen kvůli senzačním dinosaurům, kteří se do té doby snad na velké plátno vůbec nedostali, ale počítačovým efektům, které byly na tu dobu prostě unikátní. Na velice úspěšný první díl pak navázali dva další, sice kapku slabší, ale i tak divákovi nabídli úžasnou dinosauří podívanou. V roce 2015 pak přišla nová modernější a možná bych dokázal říct, že i lepší filmová série s dinosaury. Jurský svět 1 se v mnoha ohledech podobal jedničce Jurského parku, ale troufám si říct, že tento film ho v mnoha ohledech předčil (samozřejmě beru v úvahu, že je mezi těmito filmy 22 let). Po Zániku říše jsem byl v nesmírném očekávání, jak vše dopadne a jak hodlají řešit dinosaury a rozmach genetického inženýrství v našem světě. Poslední díl mě však velmi zklamal.

Nestěžoval bych si nebýt těch skutečností, které přislibovaly, že tento film bude opravdovou senzační jízdou. Jako třeba příslibem, že se vrátí stará a naše oblíbená trojce – Sam Neill (Alan Grant), Laura Dernová (Ellie Sattlerová) a Jeff Goldblum (Ian Malcolm). Nebo skvělým potenciálem, díky předchozímu filmu. Byl přislibován i skvělý hlavní dinosaurus, a to Giganotosaurus, což bylo opravdu k smíchu, protože se tady objevovaly více nějaké pitomé kobylky, než tento fakt boží dinosaurus (viz. obrázek níže). Těchto věcí tady bylo fakt dost na to, aby se film dal udělat lépe.

Jurský svět 1

To, že film řešil více nějaké obří kobylky, než dinosaury bych ještě dokázal skousnout. Dokázal bych skousnout i slabší CGI na začátku filmu, kde ty investované peníze ($165 000 000) fakt nešly vidět (díky bohu se to pak zlepšilo). Také jsem dokonce i očekával, že se tvůrci nebudou pouštět příliš do neznáma a raději vsadí na něco ověřeného, co nám za ta léta servírovali. Na druhou stranu nemohu říct, že se nesnažili, ten film nebyl totožný s těmi předchozími a navíc, co zásadního byste chtěli vymýšlet na filmy s dinosaury. Opravdu tady bylo hodně, co bych dokázal přejít a počítal jsem s tím, že film může být velmi podobný přímo i tomu minulému, určitě bych si to užil i tak. Jenže se ani tak nestalo.

Ve filmu se však objevili i dobré věci, na které si rozhodně nemohu stěžovat. Třeba pasáž na ostrově Malta, která mi dodala nějakou naději, že se film vzpamatuje a dál už to bude jenom lepší. Od té doby to šlo s filmem už jenom z kopce. Ale i tak, jelikož bylo ve filmu opravdu jen málo dobrých scén, tak se mi tato vyryla dost do paměti. Jistě, pár poblikávajících světýlek tam určitě bylo, ale přeci mi tam jedna zásadní věc chyběla. Pocit, který bych měl ve filmu s vraždícími monstry, co žerou lidi přeci jenom cítit. Pocit napětí, při kterém bych se držel sedačky v kině a pomalu jedl popcorn. Tato věc mi tady nejvíce chyběla a mě to velmi mrzí, protože tady ten potenciál opravdu je. Ještě teď mám v živé paměti velmi napínavé scény ze zániku říše, kdy jsem v tom kině ani nedumal a užíval si i trošku hororové scény z toho velkého domu, kdy se indoraptor pokoušel sežrat tu holku v té posteli. Nebo, když zapátrám ještě hlouběji v mé paměti a vzpomenu si na scény z jurského parku 1 třeba na první setkání s tyranosaurem. Tehdy to mělo tu správnou atmosféru a já si užíval každou vteřinu ve filmu.

Co mě spíše pobavilo, tedy jen na začátku, pak jsem se jenom chytal za hlavu, byl nesmírně obrovský počet postav ve filmu. Ze začátku jsem si jenom tak zlehčeně říkal, jak to, že když tam před tím dinosaurem utíká téměř celé Václavské náměstí, jak může být ten Giganotosaurus tak neschopný a nedokáže někoho sežrat. Přitom stačilo obětovat pár postav a hned by to bylo věrohodnější a navíc by to vybudovalo atmosféru, na kterou jsem si už stěžoval před tím. Ti dinosauři vůbec nebudili respekt a vše na mě působilo dojmem, že to jsou v tom filmu pouze domácí mazlíčci, které bych si mohl podrbat.

Abych tady pouze nekritizoval, mohu říct i jednu věc, kterou jsem ve filmu ve slušné míře dostal, a ve kterou jsem doufal, že ji zde uvidím. Mega se mi líbilo, že film dobře vykreslil i ten svět, ve kterém dinosauři žili vedle lidí a ukázal realitu, co se v tomto světě vlastně kvůli nim dělo. Hned na začátku zde byla třeba nelegální množírna, na Maltě byl černý trh s dinosaury, ti dinosauři pak byli zasazení prostě do pro nás běžného prostředí, a to se mi zkrátka líbilo.

Film je pro mě opravdovým zklamáním a ještě, když jsem se na něj těšil už od roku 2018, tak je to opravdový zásah na moje city vůči dinosauřím filmům. Prostě nedokážu vstřebat to, že návrat těch původních herců dopadl tak bledě. Dinosauři teď zažili velmi tvrdý zásah, co jsem se ale dozvěděl, tak se bude připravovat ještě další film, takže uvidíme, co z toho nakonec bude. Filmu dávám 5,5 hvězd z deseti 5,5/10.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.