Moon Knight

Moon Knight

Popis

Moon Kniht


Datum uvedení: 30.březen 2022
Režie: Mohamed Diab, Justin Benson, Aaron Moorhead
Scénář: Jeremy Slater, Don Perlin, Beau DeMayo, Michael Kastelein
Obsazení: Oscar Isaac, Ethan Hawke, May Calamawy,
Gaspard Ulliel, F. Murray Abraham, Ann Akinjirin,
Fernanda Andrade, Lucy Thackeray, Ahmad Dash
počet epizod: 6

Můj názor

Seriály u Marvelu teď vycházejí jako na běžícím pásu. Jenom štěstí, že to zatím neubírá na jejich kvalitě, Moon Knight je toho skvělým příkladem.

Seriál Monn knight se začal vysílat na streamovací službě Disney + už od 30. dubna. Za těch šest týdnů nám nabídl úžasnou podívanou, sice s jistými animátorskými rezervami (u těch bohů jsou animace nic moc), ale na seriál běžící v televizi to nebylo špatné.

Hlavní je, že se zde Marvel konečně začíná ubírat jiným směrem, a to je jen dobře. Myslím, že Moon knight v klidu předčil více jek polovinu seriálů od Marvelu, a to dokonce i když měl horší postavení, protože se hlavní postava neobjevila v MCU.

POZOR! SPOILERY Z PRVNÍ EPIZODY!

Příběh je zde podle mě velice komplikovaný a je poměrně složitý na vysvětlení. Hlavní postavou zde je Marc Spector či Steven Grant, což je prakticky jedna stejná osoba, akorát se dvěma vědomími. Oba se pokaždé střídají, někdy má tělo pod kontrolou Marc a někdy Steven. Celý seriál provází egyptští bohové, nejvýraznější zde je bůh měsíce Khonshu, který vlastně Moon Knightovi (Marcu či Stevenovi) dává jeho moc. V seriálu jde o to najít Ammit, která nabízí skvělý a bezpečný svět tím, že nechá zabít lidi, kteří mají podle ní předurčeno, že bude zlí. Později se příběh ubírá dál, ale řeší se zde i mnoho jiných a velmi zajímavých věcí.

TADY UŽ SPOILERY NEJSOU

Příběh se mi velmi líbil hlavně proto, že není jasně dáno dobro a zlo, protože žádný z bohů není vyloženě hodný. Proto jsem byl při sledování takový rozpolcený a nevěděl jsem co si o tom mám myslet. Seriál vám tyto pocity přímo navazuje a nutí vás o tom přemýšlet trošku hlouběji. Právě tímto směrem se Marvel konečně trošku odklonil od toho jeho zažitého mainstreamu a přijde mi, že velmi úspěšně. Proto si také myslím, že seriál není úplně pro každého.

Další věc, kterou musím naprosto vychválit je obsazení. Největší hvězdou zde byl bez debat Oscar Isaac, který si prakticky celý seriál ukradl pro sebe. Jeho scény, jak najednou přecházel ze Stevena do Marca a naopak, jsou naprosto boží a nedokážu pochopit, jak dokázal, tak skvěle ztvárnit oba charaktery. Tento herec je pro seriál opravdu velkým plusem. Naopak záporák Harrow mi přišel málo výrazný a jistě mi zapadne mezi ty obyčejné záporáky.

Celý seriál provázeli opravdu silné momenty (hlavně tedy v epizodě 5). V tomto mi připomínal další můj oblíbený seriál, a to Peacemakera. Toto scénáristé (je jich více, takže nevím, kterému za to vděčíme) udělali opravdu velmi dobře a Oscar Isaac to dovedl výborně zahrát. Všechny tyto dojemnější scény byli mezi Stevenem a Marcem, kteří řešili svůj vztah na pozadí celého seriálu. Myslím, že vztah mezi Stevenem a Marcem byl opravdu výborný, jejich neshody v mnoha věcech a jejich hádky byly opravdu neskutečně boží, proto zase musím vychválit Oscara Isaaca, který nám předvedl fakt úžasnou show.

Závěr bych hodnotil spíše průměrně, protože jsem čekal určitě něco většího. I když ty bojové scény byly opravdu boží, myslím, že se tvůrci na to velkolepé finále dost vykašlali. Někdy mi to přišlo dost laciné a dost useklé. Dojem z trošku slabšího scénáře posledního dílu však zase kompenzuje naprosto boží obsazení.

Ještě bych doplnil, že soundtrack byl taky velmi skvělý a hudbu jsem si vždycky velmi užíval. Navíc ještě podtrhávala atmosféru a vždycky mi tam krásně seděla.

Seriál považuji za jeden z nejlepších seriálů od Marvelu, klidně bych ho porovnával i s Lokim, ale myslím, že Loki o trošku vyhrává. Dávám ho tedy na třetí místo, hned za Hawkeyem, kterého taky neporazil, protože Hawkeye je prostě boží. Seriálu dávám 8 hvězd z deseti 8/10.

POZOR! SPOILERY!

Jediné, co opravdu nedovedu pochopit je to, jak si Marc dokázal vymyslet Stevena. Jak dokázal vytvořit další osobnost ve svém těle? To vážně nechápu a dívám se na to tak, že to tvůrci prostě potřebovali nějak vysvětlit a poptali se na to dětí ve školce.

Někdy mi seriál přišel trošku předvídatelný. Největším příkladem je smrt Marca a Stevena, kdy každému prostě muselo dojít, že jde o takovou tu falešnou smrt, kdy prostě víte, že se vrátí a nijak vás to úplně nešokuje.

Na konci mi vadilo, jak v té největší a nejnapínavější scéně všechno odstřihli a naprosto se na to vykašlali. Vysvětluji si to tak, že jim asi už kvůli všem těm digitálním efektům nezbili peníze.

Trošku jsem nepochopil, jak se v poslední epizodě Steven naučil bojovat a všechny tam drtil skoro stejně jako Marc. Jinak Layla mi jako hrdinka přišla boží a když si tvůrci nechali na konci trošku otevřená vrátka, doufám, že se taky někdy vrátí.

Seriál jsem si velmi užil, za nejlepší epizodu považuji čtvrtou a za nejdojemnější považuji pátou. Všechny epizody jsem si jinak velmi užil a seriál mohu jen doporučit.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.