Shazam: Fury of the gods

Shazam: Fury of the gods

Popis

Shazam: Fury of the gods


Datum uvedení: 16. března 2023
Režie: David F. Sandberg
Scénář: Henry Gayden, Chris Morgan
Obsazení: Zachary Levi, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Adam Brody, Rachel Zegler, Lucy Liu, Djimon Hounsou, Helen Mirren, Ross Butler, Ian Chen
Délka filmu: 131 min

Můj názor

Na nového Shazama jsem se opravdu neskutečně moc těšil a měl jsem na něj poslední týdny až měsíce hajp jak sviňa. Už jen proto, že jsem si zamiloval první díl, který na mě působil jako naprosto boží odlehčená rodinná superhrdinká jízda, něco jako Ant-man u Marvelu. A i proto, že se třetí díl Ant – mana moc nevyznamenal, jsem doufal, že se povede alespoň toto a naštěstí se tak i stalo!!!

Shazam rozhodně není dokonalý film a nejde rozhodně ani o nějaký obzvlášť inteligentní film. Jde však o skvělý příběh, při kterém se budete od začátku až dokonce culit od ucha k uchu. Avšak pozor, dokáže skvěle bruslit mezi vtípky a mezi vážností (na rozdíl od čtvrtého Thora, kde se nedaří absolutně nic, dokonce ani logika ne).

Miluju ten odlehčený styl vyprávění, který do jistých mezí vyloženě představuje až parodii. V tomto mohl film podle mě více využít takovou tu školní stránku, která byla dost využívaná v minulém díle a tady tolik ne. Příběh se totiž převážně soustředil na konflikt mezi Shazamem + jeho rodinou a Atlanovými dcerami.

I přesto, že film patří do jisté kategorie filmů, a to takových odlehčených blbinek, se právě tento zásadně odlišoval, a to faktem, že stále šlo o funkční příběh, který měl navíc zajímavé (sice kapánek ohrané) a stále dobře zpracované myšlenky. Do příběhu navíc byly zasazeny i dobré postavy (až na ty, na které nezbyl prostor, to však samozřejmě není v žádném případě jejich vina a stejně do příběhu alespoň nějak zasáhly), které mají na rozdíl od postav z konkurenčního Marvelu alespoň nějakou duši a nejsou to jen panďuláci, kteří se vyloženě řídí pouze scénářem a na ostatní věci kašlou (samozřejmě to ve většině případech není chyba těch herců). Zkrátka mi na postavách záleželo a opravdu jsem se o ně v jistých případech bál. Ano i v takové odlehčeném filmu jsem se o postavy bál a opravdu mi na nich záleželo.

Záporačky byly fajn, možná si zasloužili více prostoru na vybudování nějakých vztahů, aby některá rozhodnutí, která v průběhu filmu udělají nepůsobila příliš nahodile. Jejich motivace je však docela OK a absolutně chápu, proč se chtějí mstít (dokonce to tam ta nejstarší dost dopodrobna vysvětlila). Opravdu, kdyby jim tam tvůrci přidali nějaký čas navíc, velice by jim to prospělo.

Ono to vše sice zní velice pěkně, ale věřte, že tak dokonalé to ve skutečnosti nebylo. Ve filmu jsem si třeba všiml několika nevysvětlených záležitostí, které jsem někdy opravdu nechápal (kvůli spoilerům si nějaké příklady odpustím). Připadalo mi, že film úplně random přišel s něčím, co absolutně nebudoval a jen tak to tam hodil (viz. vztah mezi Billim a jeho pěstounskou mamčou). Upřímně si myslím, že ti rodiče tam nebyly vyloženě nutní a film si mohl odpustit jim tam dát tolik prostoru (ale musím uznat, že jeden joke na konci od té mamči byl fakt boží, skvěle se tam hodil a neskutečně mě pobavil).

Dost často mívám ve filmech, v seriálech a v komiksů docela často dost problémů s koncem, avšak tady to bylo naprosto boží a miluji to!!! Konce byl naprostou chloubou celého filmu a byl opravdu napínavý jak kšandy.

Musím zde však i kritizovat, a to ne kvůli filmu, ale kvůli vedení, které leaklo informaci o jisté postavě, která se ve filmu objevila, aby nalákali do kina více lidí. Na jednu stranu to ze strany nízkých tržeb chápu, ale zase na tu druhou mi to připadá, že filmu nevěřili už před uvedením do kin. Bohužel jsem se to ještě před návštěvou kina dozvěděl a docela si to zkazil.

Mohu vám zaručit, že pokud se vám líbil první díl, budete z tohoto úplně odpálení a velice pravděpodobně se vám bude líbit i tento. Oba filmy jsou si zpracováním velice podobné a já s tím v žádném případě nemám absolutně žádný problém. Jak už jsem psal, jedničku zbožňuju a přesně toto jsem od filmu chtěl a taky to dostal, a to v takové míře, že mi dvojka v něčem připadala lepší než první díl!

Na závěr bych chtěl všechny vyzvat, aby navštívili kino. Bohužel se filmu aktuálně v kinech příliš nedaří a za mě je to obrovská škoda. Film si určitě zaslouží vaši pozornost a já vás prosím abyste ho navštívili, pokud tedy máte zájem v budoucnu znovu vidět Shazama. Já mu dávám 7/10.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.