Datum uvedení: 17. dubna 2011 Režie: Alan Taylor, Daniel Minahan, Brian Kirk,
Timothy Van Patten Scénář: David Benioff, George R.R. Martin, D.B. Weiss,
Bryan Cogman, Jane Espenson Obsazení: Sean Bean, Lena Headey, Peter Dinklage,
Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Michelle Fairley,
Mark Addy, Iain Glen, Ron Donachie, Rory McCann
Datum uvedení: 21. srpna 2022 Režie: Miguel Sapochnik, Greg Yaitanes,
Clare Kilner, Geeta V. Patel, Alan Taylor Scénář: Ryan J. Condal, Miguel Sapochnik,
Sara Hess, Kevin Lau Obsazení: Paddy Considine, Olivia Cooke,
Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint,
Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno,
Fabien Frankel, Milly Alcock
Tento týden byl na HBO Max odvysílán poslední díl prequelu jednoho z nejúspěšnějších seriálů v historii, a to Hry o trůny. Seriál Rod draka měl rekordní sledovanost v historii HBO, taky jde bez pochyby o jeden z vůbec nejdražších seriálů, který stál celkem přibližně 300 miliónů dolarů. Navíc jenom za reklamu se celkově dalo asi 100 miliónů, což z něj také činí nejpropagovanější seriál HBO v historii.
Seriál byl pro mě nesmírně očekávaný, Hra o trůny je totiž pro mě ohromná srdcovka a stejně jako pro mnohé, i pro mě byl závěr dost velkým zklamáním. Rod draka pro mě měl být cena útěchy, ale vzešlo z toho něco víc! Stejně jak jsem se zamiloval po první sérii do Hry o trůny, tak jsem se zamiloval i do rodu draka.
Už při sledování seriálu jsem si kladl jedinou otázku. Líbí se mi to víc než začátek Hry o trůny, nebo ne? Odpověď pro mě byla nesmírně těžká, tudíž jsem se hned po skončení Rodu draka koukl na první sérii Hry o trůny a prakticky mi to rozhodování ještě ztížilo. Chtěl bych se tedy podrobně podívat tomuto na zoubek a zanalyzovat si tyto jednotlivé seriály kapku do podrobna, abych si v tom udělal více jasno. První popíši oba seriály a prozradím, co se mi na nich tak ohromně líbilo a na konec dojde ke kritice a konečnému porovnání. Začal bych od staršího seriálu, a to Hry o trůny.
První série Hry o trůny je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších sérií tohoto seriálu. Zkráceně to je proto, že obsahuje všechny aspekty Hry o trůny, které miluju, v ještě větší dávce než ostatní série. Miluju postupné odhalování tajemství, růst postav a jejich vzájemné vztahy (které jsou v tomto seriálu ohromně důležité), skvělý příběh, zákeřné intriky, ohromné nečekané zvraty či momenty, při kterých se prostě pousměju nebo vyděsím. To vše a mnohem víc je pro mě nejen první série, ale celá Hra o trůny.
V seriálu jsou bez pochyby nejdůležitějším aspektem postavy. Dovolil bych si říct, že postavy – jejich vztahy, osobní růst nebo trable či radosti, dělají ze seriálu to, co je. Každý divák si zaručeně najde nějakého osobního favorita, kterému fandí, a proto si k celkovému seriálu vytvoří vztah, protože ho baví ty postavy sledovat. Pro mě osobně jsou tyto postavy Jon Snow (pro milovníky dabingu Sníh :-)) a Tyrion Lenistr, v čemž asi úplně originální nejsem :-). Toto je jeden z důvodů, proč jsem si právě tuto sérii zamiloval – tyto dvě postavy tady totiž vytvořily naprosto geniální dynamické duo, které se v sedmé sérii ještě nepatrně využije (hodně promarněná šance, která mě velmi mrzí). Tyrion je strašně zajímavá postava nejen kvůli svému charakteru, díky kterému si získal přízeň mnoha fanoušků, ale i kvůli samotnému zasazení této postavy do zlého rodu, kterému fandí jen hrstka fanoušků. Díky této postavě se totiž divák dostane do konfliktu, kdy na jednu stranu fandí Stárků, ale zároveň nechce, aby jeho oblíbená postava zemřela (viz. třeba uvěznění Tyriona na Orlím hnízdě nebo první bitva Roba Starka). S tímto umí seriál naprosto krásně pracovat a mě to i po třetím zhlédnutí první série nepřestávalo bavit.
Mimochodem, z těch spíše vedlejších postav mám rád sera Davose, sera Brona a Varyse (pavouka).
I přes geniálně vymyšlené postavy by se seriál absolutně neobešel bez dokonalého příběhu. Pokud bych měl být naprosto upřímný, příběh mě v seriálu v některých dějových linkách unavoval a občas mě dokonce obtěžovalo, že se některým postavám nevěnovali na úkor příběhu více. To se ale rozhodně nestávalo v první sérii, která byla v tomto ohledu naprosto dokonalá. Z počátku seriál všechno naprosto dokonale vybudoval a následně všechno také naprosto dokonale využil, aby nám naservíroval pořádně uspokojující závěr, který Vás buď naprosto (díky budování napětí) překvapí, anebo při něm prostě ucítíte takový ten pocit, kdy máte na krajíčku (anebo se prostě na tutovku z té epiky rozbrečíte, jako já :-)). Díky postupnému budování dosahuje seriál takových kvalit a bez toho by rozhodně nebyl u fanoušků až tak úspěšný.
Myslím, že za tu jednu sérii se zde mnoho stalo a díky důležitým událostem, jde o dost velkolepou sérii, možná o jednu z nejvelkolepějších. Dle mého jde o dost povedenou sérii, díky které si tento seriál zamilovalo mnoho fanoušků (včetně mě).
Rod draka je, jak tvůrci slibovali, v mnoha ohledech velice podobný první sérii Hry o trůny. Obsahuje nečestné intriky, dost dobré postavy, skvělý příběh a DRAKY! Ultrózně mě bavilo, jak tvůrci použili Hru o trůny a mnohé naprosto obrátili viz. Rheaneřin a Deamonův incest vs incest Cersei a Jaimeho či Rheaneřiny nemanželské děti vs Ceirseiny nemanželské děti a další. Rod draka má mnoho předností, ve kterých se snažil přestihnout anebo se odklonit Hře o trůny, což cením.
Myslím, že tento seriál se nesoustředil ani tak na postavy, ale spíše na příběh. Nelze však říci, že by postavám nedal takový prostor. Důležité je totiž, že Rod draka nemá na počet postav, třeba jako ve Hře o trůny, dostatečnou kapacitu. Tudíž neupozaďuje postavy na úkor příběhu, jak by se mohlo zdát.
Upřímně mi z počátku dost vadilo ohromné přeskakování v čase mezi jednotlivými epizodami. Připadalo mi, že to celkově všemu jenom ubližovalo, protože jsem se vždycky musel seznámit s tím, co se za tu dobu stalo, jaký udělaly postavy progres, zorientovat se v nových postavách, a především se znovu a znovu na novo muset naladit na ten příběh. Až po tomto všem se seriál mohl začít věnovat něčemu dalšímu. Toto mě bohužel po trvání seriálu nadobro neupustilo, ale dalo se na to zvyknout. Na druhou stranu to totiž přineslo i důležitá pozitiva. Mohli jsme totiž sledovat dlouhodobý vývoj jednotlivých postav s tím, že nás seriál ušetřil některých podrobností, které tolik důležité nebyly. Díky tomu mohl seriál obsáhnout více a udělat všechno následně ještě epičtější, protože díky dlouhodobému trvání šlo také o dlouhodobější vyústění, které je dost často epické. Zároveň s tímto šlo v ruku v ruce další věc, která mi dost vadila, a to vyměňování hereček a herců, mě tedy vadilo spíše to vyměňování hereček, protože ty zde byly o dost hlavnější postavy.
Když jsem se o přeobsazení dozvěděl, hodně mě to zasáhlo. Vždyť jsem si za těch pět epizod zvyknul už na tyto herečky a jejich obličeje si spojoval s těmito postavami, říkal jsem si. A ano, dost mě to v šesté epizodě mátlo, a hlavně na Rheanyru jsem si prostě nedokázal navyknout. Emily Carey – herečka mladší Alicent se dost podobala Olivii Cooke – herečce starší Alicent, ale o Milly Alcock – herečce maldší Rheanery a Emmě D'Arcyové (to poslovanštění jména jsem takto zkopíroval z googlu) – představitelovi / představitelce (nevím, jak ji/jeho jinak označovat) už se to úplně říct nedalo. Opravdu se mi nepodařilo si na tuto změnu zvyknout a prostě se mi nepodařilo na ně nahlížet, jako na jednu postavu. I přesto to naznamenalo, že jsem si neoblíbil i toto nové ztvárnění princezny Rheanery, takže ve finále jsem byl z části zbytečně skeptický.
Postavy byly dle mého opravdu fajnové. Asi nebudu znovu originální, protože moje oblíbená postava je Deamon, oblíbil jsem si ho díky jeho nadhledu a celkové povaze. I samozřejmě princezna Rheanera je postava, ke které cítí sympatie snad každý a já nebyl znovu výjimkou. V průběhu seriálu se objevila další výborná postava, a to Aemond Targaryen (druhorozený syn krále Viserise a taky ten frajer bez oka). Naopak postava, která mi nepřišla minimálně příliš racionálně smýšlející je král Viserys, jehož smrt mě sice dost zasáhla (i když jsem si po celý seriál čekal a v epizodě, kdy vypadal spíš jako potvora z nějakého hororu jsem už věděl, že tady je konečná), ale celkově i jeho nesmyslná rozhodnutí a až moc velká důvěřivost, mi moc sympatií k němu nepřidali. (jen takový fun fact, tomu herci, který hrál Viseryse je 49 let! to lýčení, které na něj v osmé epizodě napaplali muselo vážit celkově snad kilo)
Nejprve bych se chtěl vyjádřit, že oba tyto seriály byly opravdu ukázkou skvělé seriálové tvorby, podle které by se měla všechna seriálová studia inspirovat (zdravíme Marvel!). Můj konečný verdikt rozhodně nikomu nenutím a chápu ostatní odlišné názory. Myslím, že Rodu draka se povedlo dokonale na odkaz Hry o trůny navázat a že jde o obrovskou konkurenci tomuto seriálu. Lepší ale může být jen jeden :-). Za každé kritérium budu každému seriálu přiřazovat body (maximálně 5 a minimálně 1, i když na tu spodní hranici se rozhodně nedostaneme)
Příběh Rodu draka mě upřímně bavil více než ten ve Hře o trůny. Je pravda, že si jsou oba v mnohém velice podobné, ale hlavně to zpracování mi připadalo lepší na straně Rodu draka. Rod draka měl navíc pro příběh ohromnou výhodu, kvůli právě jeho větším intervalům mezi díly a menšímu počtu postav. Je pravdou, že Hra o trůny obsahuje mnoho oddělených příběhů a i přesto, že v kvantitě Rod draka předhání, v kvalitě už ne.
Rod draka: 5 Hra o trůny: 4
Postavy hrají v obou seriálech nesmírně důležitou roli. V tomto kritériu je dle mého silnější Hra o trůny. Vybudovat vztah diváka k postavám bývá dost těžké, ale v tomto seriálu to šlo naprosto přirozeně. Některé postavy jsem si oblíbil okamžitě, což se úplně tak často nestává. Rod draka zaostává jak v kvantitě postav, tak v kvalitě. Tento seriál jsem si neoblíbil kvůli postavám, tak jako Hru o trůny, ale kvůli již zmíněnému příběhu.
Rod draka: 4 Hra o trůny: 5
Soundtrack byl výborný v obou dvou seriálech. Rod draka však používal skladby i ze Hry o trůny, což mi osobně vůbec nevadilo, ba naopak jsem se cítil znovu jako při sledování Hry o trůny. Rod draka tedy dost čerpal z takové té nostalgie, kterou máme díky Hře o trůny. Přišel však i s některými novými skladbami. I tak v tomto určitě vyhrává Hra o trůny.
Rod draka: 4 Hra o trůny: 5
Režie je kritérium, které jsem tady musel zařadit, avšak jsem v tomto stále docela nováčkem. Dokážu si vychutnat dokonalé záběry (jako třeba v Duně), tak i velice dobře natočenou akci (jako třeba v novém Black Adamovi), ale pořád se v tomto nedokážu úplně orientovat. Pohledově jsem si však užil více Rod draka. Nehodnotím to jenom kvůli opravdu velice dobrému CGI u draků, ale i kvůli dost dobře udělané akci (třeba ve třetí epizodě). První série Hry o trůny nám i kvůli ne tak vysokému rozpočtu mnoho akce a bitev nenabídla, ale třeba boj na ulici před nevěstincem se mi opravdu dost líbil a na konci pak i první pohled na draky, kteří tedy vypadali taky dost dobře. Na internetu jsem tedy nenašel kolik přesně stála první série Hry o trůny, ale mnoho opravdu ne.
Rod draka: 5 Hra o trůny: 3
Můj osobní dojem z obou seriálů je dost pozitivní. Oba jsem si ohromně zamiloval a jsou to moje srdcovky. Avšak myslím, že mě více oslovila Hra o trůny. Už jenom svými naprosto geniálními a srdcervoucími proslovy, které postavy v posledních epizodách pronášejí, či událostmi, které byly pro mě šokem nebo epickou podívanou. Rod draka sice toto všechno má také, avšak myslím, že toho nemá tolik, aby to Hru o trůny dokázalo překonat.
Za toto kritérium budu dávat maximálně 10 bodů, protože je pro mě nejdůležitější a chci mít větší rozsah.
Rod draka: 8 Hra o trůny: 10
Oba seriály bych hodnotil známkou 10/10, avšak Hru o trůny mám zatím radši. Nemusíte to počítat, vychází to na 26 bodů u Rodu draka a na 27 bodů u Hry o trůny. Až tak byl tento souboj vyrovnaný. Rod draka však Hru o trůny v některých ohledech dokonce předčil, což považuji pro seriál za velký úspěch.
Nicméně si myslím, že pomalu, ale jistě na platformě HBO svítá na lepší časy, a to nejen kvůli dalším sérií seriálu Rodu draka, kterých by mělo být mimochodem celkem čtyři. HBO totiž začíná chystat další seriály. Víme zatím o seriálech Jon Snow, Mořský had, Deset tisíc lodí, Dunk a Egg, Zlatá říše či Flea Bottom. Ze světa Hry o trůny se nám toho rodí opravdu mnoho, jen, aby to HBO dokázalo pohlídat a nesklouzlo to do průměrných či dokonce podprůměrných vod.
Warning: include(../reklamy/Reklama_2.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 161
Warning: include(../reklamy/Reklama_2.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 161
Warning: include(): Failed opening '../reklamy/Reklama_2.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/273120/virtual') in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 161
Warning: include(../reklamy/Reklama_3.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 166
Warning: include(../reklamy/Reklama_3.php): failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 166
Warning: include(): Failed opening '../reklamy/Reklama_3.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/273120/virtual') in /data/web/virtuals/273120/virtual/www/Nazory_a_postrehy/Porovnani_prvnich_serii_rodu_draka_a_hry_o_truny.php on line 166
Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.