Chainsaw Man 1: Pes a motorová pila
Chainsaw Man

Chainsaw Man 1: Pes a motorová pila

Popis

Chainsaw Man 1: Pes a motorová pila

Chudý mladík Dendži je nucen pracovat společně s ďáblem Počitou jako lovec ďáblů, aby splatil dluhy. Tedy alespoň do chvíle, než je brutálně zrazen! Tak začíná akční dobrodružství temného hrdiny, jenž loví ďábly, i když má sám v těle ďábla!

Informace

Počet stran: 196 Nakladatelství: Crew Scénář: Tacuki Fudžimoto Kresba: Tacuki Fudžimoto Vydání: září 2022 Obchody (které doporučuju): Crew

Můj tip

Už od úplného začátku mé dráhy coby fanouška komiksů, jsem se manze úspěšně vyhýbal, avšak má zvědavost mě přeci jenom přinutila tento komiksový žánr alespoň vyzkoušet. Na tuto knihu jsem narazil naprostou náhodou. Při mých pravidelných kontrolách novinek nakladatelství CREW mě zaujal právě tento titul, který byl až do té doby pro mě neznámý. Ve chvíli, kdy jsem si tohoto komiksu všiml, bych rozhodně netipl, že by to mohla být manga. O tom mi až později řekl můj spolužák, který je právě velkým fanouškem mangy. V tu chvíli jsem opravdu nevěřil vlastním uším. Řekl jsem si, že to prostě musím mít, v tu chvíli jsem takto reagoval opravdu pouze kvůli naprosto boží obálce. Jaký byl konečný výsledek? Určitě jsem čekal jsem víc.

Nerad bych se dotkl fanoušků mangy, ale pro mě, jakožto poctivého fanouška superhrdinského žánru, nebyl tento komiks příliš povedený. Absolutně nemohu tento titul porovnávat s jinými mangami, zkrátka popíši pouze to, jak se mi celý komiks líbil.

Naprosto rozumím tomu, že příběh měl být absolutně odlehčenou mlátící jízdou bez jakékoliv pořádné myšlenky. Přesně toto mi bylo před tím řečeno a komiks takto i při čtení částečně působil. Proč částečně? Upřímně mi to tak moc mlátící nepřišlo. Samozřejmě, když pomineme docela dobrý začátek, nebyl tento komiks v tomto ohledu nic extra. Upřímně vám dokážu okamžitě doporučit spoustu výrazně akčnějších superhrdinských komiksů (třeba nový Hulk!!!), které nemusí obsahovat ani motorové pily. Na druhou stranu, v té odlehčenosti mě naopak komiks obrovsky překvapil. Nic až tak přemrštěného jsem snad nečetl a ani neviděl a asi ani dlouho neuvidím :-). A to je možná ten největší problém.

Ani u superhrdinských komiksů nejsem zvyklý na takovou hranici šílenosti. Možná byl tento šok, způsobený právě tím, že s mangou nemám absolutně žádné zkušenosti. Třeba už jenom motiv hlavního hrdiny stál za to. V komiksech jsem za tu dobu zažil opravdu mnoho motivů – od pomsty, po touhu po moci či z těch méně ctižádostivých, třeba něco někomu dokázat. Rozhodně bych však nikdy netipoval, že by postavu v komiksu hnala touha sáhnout frajerce na prsa. V životě by mě nenapadlo, že něco takového někdy napíšu do recenze :-). Určitě ale musím uznat, že jde o dost nápaditý motiv.

Co se týče příběhu, musím vyjádřit své upřímné zklamání. Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že komiks vypráví o zabijáku ďáblů a démonů, se mi v hlavě začaly přehrávat jisté nápady, jakým směrem se příběh s největší pravděpodobností vydá. Nejvíce pravděpodobná byla možnost, že příběh bude něco na styl Mandaloriana, ve hře byla i možnost stylu Johna Wicka. Nakonec mě příběh naprosto překvapil! Nemohu však říci, že pozitivně. Z počátku jsem opravdu cítil, že by komiks mohl vyprávět opravdu dobrý příběh o pomstě, tudíž by se můj odhad s Johnem Wickem naplnil. Avšak později mi komiks ukázal, jak šeredně jsem se zmýlil. Nerad bych si z tohoto dělal obrázek na celou japonskou tvorbu, ale vzhledem k tomu, jak moc byla tato manga očekávaná, bych se nedivil, kdyby i ostatní byly zpracovány dost podobně.

Příběh bych si dokázal troufnout označit, jako bez nápadu, prakticky o ničem. Krom začátku se zde nic moc zásadního nestalo. Příběh se za celých 130 stran opravdu nikam neposunul, jedině představil pár dalších postav a jednoho domácího mazlíčka.

Hlavní postava – Dendži – si mě upřímně příliš nezískala. Přitom by opravdu mohl, kdyby byl lépe napsaný. Já upřímně, kdybych byl na místě chudého zabijáka démonů, který žije prakticky jen z drobků, bych měl rozhodně jiné priority než on. Kdyby mi zemřel můj milovaný mazlíček, rozhodně bych nepřemýšlel nad tím, jak dostat nějakou frajerku. Kdybych byl brutálně zrazen, rozhodně bych se nepřidal k další dost pochybné skupině lidí, kde by mě mohli zradit zase. Všude, kam náš hlavní hrdina šlápl, tam dělal naprosto nelogická rozhodnutí. Nedejte se mýlit, protože toho všeho bylo v komiksu víc.

Japonská kresba mě upřímně nikdy nijak neoslovila. Tady jsem si to pouze potvrdil. Chtěl bych dodat, že toto je pouze můj názor a chápu všechny, kteří mají jiný. Nejvíce mi vadilo, že akční scény byly opravdu neskutečně nepřehledné, což mi vadí mnohdy i v superhrdinských komiksech, ale tady to bylo posunuté o další level.

Asi by to chtělo i nějaké pozitivum, co myslíte? Velmi se mi líbila myšlenka lásky k domácím mazlíčkům. Tím bych tuto recenzi asi zakončil. Doufám, že mé postoje chápete, snažil jsem se je co nejlépe odůvodnit. Pokud máte jiný názor, byl bych moc rád, kdybyste mi ho napsali do komentářů na mém Instagramu. Co se týče celkového hodnocení, raději bych se toho u tohoto titulu spíše zdržel. Jak jsem psal, s mangou nemám absolutně žádné zkušenosti a nedokážu tedy tento titul porovnat s jinými mangami.

Mockrát děkuji Nakladatelství CREW za poskytnutí komiksu.

Komentáře

Komentovat knihy můžete na Facebooku nebo Instagramu.

Mohlo by se vám líbit